Vihula kevadretk kulges suvises kuumuses

Kevad on saabunud ja loodus on ärganud – seda mõnusat meeleolu saime tunda Lahemaa looduskaitseala elamusretkel. Ilmataat oli meie vastu väga hell ja kinkis suviselt päikesepaistelise sooja päeva.

Vihula elamusretk kulges mööda Eestile iseloomulikku loodus-ja kultuurimaastikku. Teele jäid kivised ja liivased rannad, põlismetsad ning klinti lõikunud kärestikulised jõed. 


Vihula elamusretkele kogunes 130 retkelist. Rajale mindi kolmes grupis Kunnari, Pireti ja Taavi eestvedamisel. Raja pikkuseks kujunes 21,5 kilomeetrit, mille läbimiseks kulus gruppidel pisut üle 5 tunni. Kokku läbiti 2795 elamuskilomeetrit. Vaata ka elamuskilomeetrite tabeli seisu enne Elamusmaratone siit.

Retk algas Vihula mõisa kompleksist, mida on esmakordselt mainitud juba 1501. aastal. Praeguse väljanägemise sai mõis
18. sajandil, mil rajati barokkstiilis mõisasüda ning 19. sajandi lõpus tehti veel juurdeehitusi. Elamusretkeliste teele jäi kogu Eestit läbiv Oandu-Ikla matkatee, Vihula mõisa tuuleveski, mitmekilomeetrine lõik mööda Mustoja jõe ääri, liivane ja kivine mererand ning Altja kaluriküla. 

Maalilisel maastikul jätkas üks grupp teekonda mööda Mustoja jõe kaldaid. Läbisime 28 kilomeetri pikkuse jõe ääres 4 kilomeetrit, kuni jõudsime esimesse teeninduspunkti. Sealt suundusime mööda liivast ja kivist rannikut Altja kaluriküla poole. Mereäärne lõik kulges peaaegu täielikus tuulevaikuses ning sadade luikede valvsate pilkude all.

Altja oli tuntud kui meremeeste ja laevaehitajate küla, kus tegeleti nii kaubaveo kui ka kalastamisega. Laevadega veeti küttepuid, kartulit, tsementi, telliseid, kive, kala ja vilja Soome, Peterburi ning Tallinna. Võrgukuuride lähedal nägime vees Suurkivi. Rannarahvas teab rääkida, et kui sisemaa elanikele tõid lapsi kured, siis Altja küla lapsed olevat selle kivi tagant veest toodud. Seetõttu on kivi ka Titekiviks kutsutud.

Vastassuunas liikuv grupp alustas tee-konda mööda põlluääri ja külastas 19. sajandist pärit Vihula mõisa tuuleveskit. Sealt edasi liiguti juba RMK vanima matka-tee – Oandu-Ikla matkatee alguspunkti Oandusse. Sealses teeninduspunktis kulus Põltsamaa mahjajooki ning hapukurki kuhjadena – kalorid olid kulunud  koos päikse ja matkamisega.

Retke eriilmeline maastik ning suurepärane ilm tõid kõikidele naeratuse suule. Väga rahul oli ka vaid paariks päevaks Eestit külastav sakslane Beatrix Reuter, kes nautis raja mitmekesisust ja tänas ilusa päeva eest: „Olen õnnelik, et sain sellisel retkel Eesti loodusega tutvuda – milline hea segu maastikuvaadetest, metsast ja merest!“

Suveilmad ja pikad päevad on ikka mõnusad! Mis seal salata, nii mõnigi retkeline võttis veel tunnikese päikest kui olime tagasi Vihula mõisa juurde jõudnud.

Vihula elamusretke pildid leiad SIIT.

Järgmisena annavad Elamusretked teatepulga üle neljale Elamusmaratonile ning 3 suvekuu jooksul ootame kõiki jalutama 10, 21 või 42 km radadele! 



Vaata täpsemalt: www.elamusretked.ee/elamusmaratonid

Järgmise templi The North Face templikaardile saad koguda juba septembris kui kohtume Saaremaa elamusretkel!

Tagasi uudistesse