Kuldsed sügishetked 9 aastat hiljem Laulasmaal

18. mail 2008 toimus järjekorras kolmas elamusretk – Laulasmaa elamusretk. Oli meeldivalt päikseline kevadilm, kuigi oli suhteliselt hiline kevad. Tookord alustasime ja lõpetasime oma retke Laulasmaal. Käesoleval aastal – 9 aastat hiljem – olid retkelised taas samadel radadel.

Kui esimesele Laulasmaa retkele kogunes vaid 15 retkelist, siis seekord oli kahel päeval elamusi otsima tulnud koguni 242 matkasõpra.

Laupäevane retk ei erinenud 9 aasta tagusest ilma poolest sugugi – rajale starditi koos vihmaga! Õnneks ilmataat sai poole retke peal aru, et nii ikka ei saa ning keeras kraanid lõpuks kinni. Isegi nii kinni, et pühapäeval ei langenud ühtegi tilka ja päike paistis nagu kord ja kohus ühel sügisesel elamusretkel!

Kui 9 aastat tagasi kõnniti 15 km, siis seekord oli valikus kaks rada – pikem 18 km ning lühem 13 km. Mis seal salata, peale nädalast vihmasadu tuli rada veel päev enne retke plaanitust oluliselt muuta! Lisaks kuivematele radadele tuli ehitada ka kaks purret, mis viiksid retkelised kuivade jalgadega vesiste kohtade.

18 km rajale starditi Kloogarannast ning juba esimesel kilomeetril kohtusime elamurajooniga, mille rohelised metallaiad olid sulgenud endise matkaraja... Mis teha, matkarada vs uuselamurajoon, teadagi kes kahjuks võidab. Aga elamused olid vaatamata endise matkaraja kadumisest alles algamas! Peagi jõuti raja kõige märjema kohani, mida ületati ükshaaval laudtee abil. Pikk laudtee vajus retkeliste raskuse all mõnusasti vee alla ja mis seal salata – sulgkaalastel oli siin elu kergem!

Peagi jõudsid pikema retke läbijad Laulasmaa SPA juurde, kust olid teele läinud lühema raja osalejad. Nüüd ei pidanud enam muretsema jalgade märjaks saamise pärast – kõnniti mõnusas liivases männimetsas. Vaadates merele oli ikka ja jälle näha lumivalgeid luiki, puhus mõnus tuuleke ning merekaldalt tõusis adrulõhn – 5D elamused, kõikidele meeltele.

Järgmiseks sihiks oli retkelistel Lohusalu poolsaar ning saare tipus asuv esimene joogipunkt. Mis oleks olnud parem kui Põltsamaa mahlajook, mille traditsioonid ulatuvad palju kaugemale kui 9 aasta taha ning Kalevi kommivalik – Tõmmu, Kalev, Teekonna, Tiina – kõik need olid ka 9 aastat tagasi retke ajal käigus. Hea, et traditsioone austatakse!

Enne Lohusalu sadamast möödumist tuli ületada järjekordne ehitatud purre. Õnneks teenis ka see sillake truult oma eesmärki! Fotograafid naljatlevad ning teevad järjekordse pildi pereisa vaevaga maalitud sildist, mis peaks võõraid eramaalt eemale hoidma. Kas see ka toimib – see jääb järgmiste tulijate välja uurida – retkelised lehvitavad valvekaamerasse ning jätkavad teekonda!

Kaunis männimets ja mereäär saadavad retkelised peagi hüljatud puhkekeskuseni, kus oli 9 aasta tagusel retkel joogipunkt. Puhkekeskus on sama maha jäätud kui ta oli aastaid tagasi, vaid mõned roppused on seintele lisaks tekkinud. Järgmiseks reisisihiks on RMK Meremõisa puhkeala, kus RMK on kõvasti vaeva näinud, et matkalistel oleks alati hea tulla – lõkkeasemed, WC ja isegi puude kuhjad on valmis ja ootavad grillima! Kuna elamusretkede algusaastetel oli tradistiooniks retke seltskond kinni pidada ja grill põõsast välja tõsta, oli ka seekord väike üllatus ootamas! Grill juba särises ning retkelised said lisaks soojale teele ja Carmolise tilkadele ka väikse kehakinnituse.

Nüüd oli kindel – tunnike veel ning olemegi Keila jõe ääres. Mängleva kergusega sinna jõutigi, aga siis muutus rada veidi väljakutsuvamaks – tuli endale jõekaldal tee leida. Veetase oli nagu kevadise suurvee ajal – jõgi kohises raevukalt ja vahututid sõudsid mere poole. Oludele lisasid maalilisust tuhanded kollased vahtralehed, mis tekitasid mõnusa sügistunde. Seejärel saabus rajale esimene ja ühtlasi ka viimane tõus sellel retkel – ootamatult oli sile maa lõppenud ning matkalised said omajagu tõusumeetreid kontole.

Peagi jõudis seltskond Keila joa mõisani – kollane 17. sajandi alguses rajatud hoone paistis kaugelt silma. Uhke hoone trepil tehti nii mõnigi pilt enne kui suunduti Keila joa juurde pilte tegema. 

Keila juga oli tänu sadanud vihmale väga võimas – 6 m kõrgust ning 24 meetri laiust juga oli uudistama tulnud sajad inimesed. Õnneks suhtuti retkelistesse aupaklikult ning lasti nad eelisjärjekorras pilti tegema.


Viis tundi olid sügisilma ja värsket mereõhku nautides märkamatult möödunud. Kokku läbisid kahel päeval 6 grupina 242 Elamusretkelist 4018,5 Elamuskilomeetrit. Vaata täpsemat elamuspunktide tabelit http://www.elamusretked.ee/elamuspunktid.

Fotograafide Ardo Säks ja Ivo Kraus pildid Laulasmaa elamusretkest leiad http://www.elamusretked.ee/pildid.

Järgmiseks kutsuvad The North Face ja Elamusretked kõiki Narva elamusretkele juba 19. novembril – täpsemat juhendit vaata http://www.elamusretked.ee/arhiiv/narva-elamusretk! Kaugel ei ole ka hooaja viimane retk ning hooaja lõpetamine 3. detsembril Tõraveres!


Tagasi uudistesse